Чому зарубіжні банки не дають кредити на покупку житла в Росії

Автор: Юлія Кожевникова
Опубліковано: 20.06.2013

Іноземні банки пропонують набагато вигідніші умови кредитування, ніж російські. Процентні ставки у декілька разів нижче, тому за кордоном погашати позики простіше і економічніше. Для порівняння, в США і Європі іноземець може одержати іпотеку в середньому під 4–6 % річних, а в Росії громадянин повинен задовольнятися 10–13 %. Багато росіян хотіли б скористатися дешевими іноземними кредитами, щоб купити нерухомість в Росії. Проте зарубіжні банки в таких випадках найчастіше відмовляють. На це є декілька причин.

Великі ризики

При кредитуванні іноземців, що купують нерухомість у себе на батьківщині, банкам довелося б йти на великі ризики: у разі дефолта (некредитоспроможності) позичальника навіть неясно, який суд повинен вирішити ситуацію. Тому банки видають кредити тільки на покупку об'єктів в своїх країнах і вважають за краще мати справу зі своїми громадянами і резидентами, ніж із зарубіжними клієнтами.

Олексій Павлов, керівник відділу розвитку міжнародних програм Lowell Finance, вважає, що іноземне громадянство позичальника — це вже деякий ризик для банку, якому доводиться з особливою увагою оцінювати доходи і активи такого клієнта.

За словами Вячеслава Путіловського, керівника інформаційно-аналітичної служби Банки.Ру, для того, щоб нерухомість стала надійним забезпеченням операції, кредитуючий банк повинен зрозуміти ризики, пов'язані з коливаннями цін на нерухомість, оцінити ліквідність об'єкту і вивчити механізми продажів і особливості російського законодавства (наприклад, можуть бути труднощі, якщо в будинку або квартирі прописані неповнолітні діти, або об'єкт є єдиним житлом). «Іноземні банки, що не працюють в Росії, цих ризиків не опрацьовували і не оцінювали, відповідно, для них такі операції є високоризикованими», - говорить Путіловський.

Олексій Павлов вважає, що російський ринок не є прозорим для іноземних банків: «На жаль, на даний момент немає ніяких передумов для кредитування зарубіжними банками нерухомості в нашій країні».

За словами Аріни Хайруліної, кредитного консультанта Assuractis, у іноземних банків немає можливості провести незалежну і достовірну оцінку нерухомості на території Росії (і будь-якої іншої країни). «Згідно вимогам Європейського центрального банку, в цілях боротьби з відмиванням грошей кредитні установи зобов'язані перевіряти джерела і призначення коштів, що проводяться через рахунки їх клієнтів, зокрема реальну вартість набуваючого в кредит майна», - говорить Аріна Хайруліна.

В Росії заборонені філіали іноземних банків

Згідно із російськими законами, в країні заборонено відкривати філіали іноземних банків — можуть бути тільки дочірні організації. Оскільки зарубіжні банки дають кредити тільки там, де є їх представництва, вони вважають за краще не мати справи з російською нерухомістю або направляють клієнтів в свої «дочки», в яких умови для позичальника не дуже відрізняються від пропозицій «наших» банків.

«Як правило, в Росії таким кредитуванням займаються дочірні структури іноземних банків ("Юнікредит", "Нордеа", "Райффайзен" та інші), які в курсі всіх особливостей місцевого ринку. Але і ставки за кредитами у них теж місцеві, оскільки до первинного позикового відсотка додаються премія за ризик і прибуток "дочки"»,- говорить Вячеслав Путіловський.

Продовження:   Висока вартість обслуговування кредитуЦе зацікавить

» В Одесі найвигідніше будувати житлові комплекси біля моря
» Перепродаж миттю
» Чи безпечно купувати off-plan в Дубаї?
© Copyright 2013 Нерухомість: котеджі, будинки, квартири