Дерево XL: Пасажирський порт, парк і хмарочоси

Дерево невандалостійке і недовговічне, говоримо ми. І тільки глянувши на грандіозний рукотворний рельєф пішохідної покрівлі пасажирського терміналу порту Йокогама, розуміємо, що помилилися. Побудований в ще 1995 році пасажирський порт забезпечує мальовничому покриттю з модрини жорсткі експлуатаційні навантаження щодня, і дерево з честю витримує їх. Проект наочно показує формоутворювальний можливості дерева.

Інше масштабне рішення громадського простору у вигляді великої дерев’яної бруківки — Конкорд Парк в Пуебло, Мексика від Ten Architects. На відміну від порту простір вирішено в плавних лініях, без різких граней. Весь парк ніби вирізаний з єдиного листа-палуби. Магазини та павільйони заховані під підняті ділянки палуби. У палубі вирізані отвори під дерева, а лавки ніби вирізані і відігнуті від єдиного листа. Виходить єдина, приємна на дотик поверхню, по якій можна ходити або сидіти де завгодно.

Новий виклик для дерева — хмарочос. Амбітним завданням перейнялися відразу кілька архітекторів з різних країн. Ключовою мотивацією в пошуку нового конструктивного рішення для хмарочоса з дерева служать міркування екологічності. Деревина, що зв’язує вуглекислий газ, має набагато менший екологічний слід, ніж сталь і бетон.

З5-поверховий паризький «Баобаб» за авторством канадського архітектора Майкла Гріна буде в три з гаком рази вище найвищого на сьогодні сучасного дерев’яного будинку, готелю Forte Apartments в Мельбурні. Сучасні технології дозволяють виробляти конструкції набагато міцніші, ніж це можливо зі звичайної деревини або стандартних клеєних конструкцій. Великі листи матеріалу товщиною до 40 сантиметрів створюються шляхом склеювання багатьох шарів деревини так, щоб волокна виявилися під кутом в 90 градусів один до одного. По суті, виходить дуже товста і дуже велика за площею фанера. Панелі виробляються заздалегідь з високою точністю, і на будівництві залишається лише скріпити їх разом — прямо як меблі одного відомого шведського магазину. Автори проекту розраховують на «ефект Ейфелевої вежі» — та стала відправною точкою для висотного будівництва по всьому світу, а «Баобаб» може зробити те ж саме для висотного дерев’яного будівництва.

Ще один, на цей раз 34-поверховий, дерев’яний житловий хмарочос розраховує звести в Стокгольмі шведська команда CF Møller Architects. Дерев’яним буде не тільки несучий каркас, а й оздоблення інтер’єрів. Будівництво планується закінчити в 2023 році.

25-поверховий хмарочос у Відні від Kerbler з новорічним назвою «хохо» теж планується звести з дерева. За розрахунками авторів, дерево, з якого побудують споруду, зв’яже 2800 тонн двоокису вуглецю (такий обсяг приблизно еквівалентний викидам 1300 автомобілів за рік щоденних 40-кілометрових поїздок). Втім, поки поява будівлю на віденському горизонті під питанням — остаточне рішення ще не прийнято.

Справедливості заради, додамо, що повністю відмовлятися від сталі й бетону автори всіх трьох проектів дерев’яних хмарочосів все-таки не планують. Внутрішнє конструктивне ядро ​​і фундамент буде виконано саме в цих матеріалах, а дерево «візьме на себе» близько 75 відсотків всього несучого каркаса. Провідний спеціаліст по дереву відомої британської інженерної компанії ARUP Андрю Лоренс стверджує, що подібне співвідношення буде нормою для «дерев’яних хмарочосів» в доступному для огляду майбутньому.

Погодьтеся, лісова країна, в містах якої не прийнято не тільки будувати з дерева, але навіть скромно обробити їм фасад, виглядає досить дивно на тлі буйних фантазій і їх реалізацій в грунтовно «облисілих» за індустріальну епоху старих промислових державах. Чи зміниться ситуація? Лавки ми робити вміємо. Павільйони і заміські будинки — вміємо. Як щодо міських кварталів і хмарочосів?

Комментарии закрыты.

Полезное
Свежие записи
 
Август 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Дек    
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031