Сталінські кулінарні схильності у розповіді Мілована Джіласа

Ось свідчення югославського письменника-комуніста Мілована Джіласа про зустріч з Вождем в тридцяті роки: «Сталін поглинав кількість їжі, величезну навіть для більшої людини. Найчастіше це були м’ясні страви — тут відчувалося його гірське походження ». А описуючи іншу зустріч, в 1948 році, Джилас зітхав: «Тепер у нього була така ненажерливість, наче боявся, що йому не дістанеться улюблене блюдо».

Сталін чревоугодничав головним чином на кунцевській дачі, недалеко від тих місць, де росла я, в компанії одних і тих же допущених осіб: Берії, Хрущова, Молотова і Мікояна. На дачні бенкети запрошували раптово (відмовитися було не можна), засиджувалися на них допізна.

Нічні «обіди» відрізнялися простотою, що свідчила, що сам Господар не любив офіціозну «сталінську» розкіш. Довгий стіл на масивних різьблених ніжках стояв в дачній їдальнею, де з прикрас були тільки камін і величезний перський килим. Офіціанти під керівництвом круглолицьої Валечки — вірною домробітниці і, можливо, коханки Сталіна — ставили на один кінець столу їжу на важких срібних блюдах з кришками і зникали. Супи стояли на окремому столику. Кати і вбивці підходили і пригощалися. Серед закусок міг бути улюблений Сталіним дунайський оселедець, завжди малосольний, і строганина. Супи були традиційні російські — вуха і добові щі з м’ясом і капустою. На гаряче — смажені баранячі реберця, перепела і незмінно багато рибних страв. Це був радянсько-євразійський фьюжн, дачна кухня: словяногрузинська.

На дачі Господар пив легке грузинське вино — завжди з крижаною водою з улюбленого високого графина — і спостерігав, як інші упиваються горілкою. Він любив питати гостей: «Скільки на вулиці градусів морозу?» У разі неправильної відповіді їм доводилося випивати стільки стопок горілки, на скільки градусів вони помилялися. У Росії монархи завжди любили пожартувати за столом. На асамблеях Петра Великого з гігантських пирогів вистрибували карлики. Іван Грозний, кумир Сталіна, на бенкетах посилав боярам, що вийшли з фавора, кубки з отруєним вином і дивився, як ті помирають. Сталін примушував товстого коротуна Хрущова танцювати гопака і реготав, коли його прихвосні прикололи на круглу Микитину спину папірець зі словом «х **». Практичний Мікоян зізнавався, що брав з собою запасні штани: улюбленою застільною розвагою було підкласти на стілець помідор (до речі, з дачного городу). Посеред цього розвеселого звіринця Сталін потягував вино, а гостей змушував багато пити — як писав Мікоян, «мабуть, для того, щоб наші язики розв’язалися». І ці люди тримали в закривавлених руках долю однієї шостої частини світу.

1 комментарий “Сталінські кулінарні схильності у розповіді Мілована Джіласа”

Полезное
Свежие записи
 
Июль 2018
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс
« Дек    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031